fbpx

Buy Box Nedir, Nasıl Kazanılır, Nasıl Kaybedilmez ?

Buy Box Nedir ?

 

Amazon’un perakende arbitrajı ve toptan satış alanı yüksek bir rekabetle büyüyor. Buy Box birden fazla satıcının tek bir ASIN’de yer almak için yarıştığı bir manzaradır. Bu “kutucuk” esasen Buy Box olarak adlandırılır.

 

Amazon Buy Box, müşterilerin verilen öğeyi sepetlerine ekleyebilecekleri veya hemen satın alabilecekleri ürün detay sayfasının sağ tarafında dikey bir kutucuktur. Buy Box ayrıca verilen ürünün teslimat ayrıntılarını (zaman, stok) fiyatını ve miktarını gösterir.

 

Son olarak, siparişin yerine getirilmesi için atanan satıcının adını görüntüler söz konusu sipariş için Buy Box kazanmayı başaran herhangi bir satıcı.

 

Başka bir deyişle, başarılı bir şekilde ürünlerinizi satmak istiyorsanız, Buy Box kazanmanız gerekir. Kazanmadan, herhangi bir satış yapma olasılığınız daha düşüktür.

 

Amazon’un her saat başı yaklaşık 66.000 siparişi veya dakikada 1100 siparişi işlemesi gerekiyor. Bu nedenle platformun Buy Box’ı manuel olarak ataması mümkün değildir. Kesinlikle sorunsuz ve yorulmadan çalışan ve satıcılara Buy Box otomatik olarak atayan bir algoritma veya formül vardır.
Peki, Amazon Buy Box algoritması veya formülü nedir?
Amazon, Buy Box algoritmasıyla ilgili ayrıntıları resmi olarak açıklamamış olsa da, algoritmanın karar verme sürecinin bir parçası olabilecek belirli performans ve operasyonel faktörler vardır.
Aşağıdakiler, Amazon Buy Box algoritmasının ürün listeleri için Buy Boxnun kazananına karar vermek için tarttığı altı temel faktördür.

1.      fiyat
2.      Yerine Getirme Türü
3.      Nakliye Süresi
4.      Stokta varan tutarlılık
5.      Sipariş Kusur Oranı
6.      Müşteri Geri Bildirimi

Bir Satıcı Buy Box Nasıl Kazanabilir: Buy Box Zaferine 3 Adım
1.        Adım: Buy Boxaa Uygun Olun.
Amazon Hesap Sağlık Derecelendirmeniz yeşil (sağlıklı) olmalıdır.
Amazon’a müşterilerin çoğuna doğru şekilde hizmet verdiğinizi gösterir. Sarı (risk altında) bir derecelendirmeye sahip olmak, Buy Box kazanma şansınızı önemli ölçüde azaltır. Ve kırmızı (sağlıksız) bir hesap sağlık derecesine sahip olmak, Buy Box kazanma şansının olmadığı anlamına gelir.

1. Adım: Teklifiniz için Düşük Fiyat Belirleyin.

Buy Box için ne kadar uygun olursanız olun, teklifiniz ortalamadan daha yüksek bir fiyat gerektiriyorsa kazanamazsınız. Birden fazla satıcıyla rekabet ederken sipariş almaya çalışıyorsanız, ürün fiyatınızı her zaman düşük tutmanız gerekir. Fiyatlandırma Amazon’da çok kararsız bir konudur, yani her zaman değişmeye devam eder. Bu nedenle, teklif fiyatlandırmanızla çok uygulamalı olmanız gerekir.

2. Adım: Performans Ölçümlerinizi Proaktif Olarak İzleyin ve Geliştirin

Buy Box kazanmak tek seferlik bir şey değildir. Amazon pazarının rekabetçi doğası göz önüne alındığında, onu kazanmaya devam etmelisiniz. Ve bunun için, satıcı performans ölçümlerinizi izleme ve iyileştirme konusunda çok uygulamalı olmanız gerekir. Bunlar, her zaman Buy Box yarışında olmak için sürekli olarak sürdürmeniz gereken performans ölçümlerinden bazılarıdır.

 

 • Order Defect Rate: Sipariş Kusur Oranı (ODR) genellikle kusurlu sipariş sayısının son 60 gündeki toplam siparişlere bölünmesiyle hesaplanır. Buy Box yerleşimi için ODR’niz yüzde 1’den az olmalıdır. ODR’si daha yüksek olan satıcılar bu yarışta mücadele edebilir.
 • Refund Rate: Her satıcının geri ödeme siparişlerini mümkün olduğunca az tutmaya çalışması gerektiğini söylemeye gerek yok. Genellikle Amazon’daki getiri oranı %5-15 aralığındadır. Buy Boxnu kazanma şansınızı artırmak için %10’un altında tutmaya çalışmalısınız.
 • Negative Feedback Rate: Amazon’daki bir ve iki yıldızlı derecelendirmeler olumsuz geri bildirim olarak kabul edilir. Buy Box yerleştirme için uygun kalmak istiyorsanız, olumsuz geri bildiriminizi %5’in altında ve ideal olarak %1-2 aralığında tutun.
 • Pre-Fulfillment Cancellation Rate: Teslimattan önce bile siparişlerin iptal edilmesi de Amazon’un iyi ışıkta görmediği bir şeydir. Amazon, satıcı ayrıcalıklarına sahip olmaya devam etmek için satıcılardan iptal oranlarını %2,5’in altında tutmalarını ister. Buy Box adayları için iptal oranını %1’in altında tutmak her zaman daha iyidir.
 • Perfect Order Percentage: Bu metrik, sorunsuz ve şikayetsiz olarak yerine getirilen siparişlerin oranını hesaplar (iade, garanti talebi veya olumsuz inceleme yok). Mükemmel sipariş yüzdenizi %95’in çok üzerinde tutmalısınız.

 

 • Return Dissatisfaction Rate: Bu ölçüm, 48 saat içinde yanıtlanmayan, yanlış reddedilen veya olumsuz müşteri geri bildirimi alan tüm iade taleplerinin çarpanlarına alınarak hesaplanır. Bu oranı düşük tutmak için iade işlemlerinizde ve Buy Boxnu kazanma şansınızda verimli olun.
 • Customer Support Dissatisfaction Rate: Alıcı-Satıcı mesajlaşmasındaki yazışmalarınızdan memnun olmayan alışveriş yapanların yüzdesidir. Platform tarafından müşteriler arasında yapılan bir anket aracılığıyla yürütülmektedir. Müşteri sorgularını ele alırken “müşteri her zaman haklıdır” (olmasa da) mantranız yapın. Bu, müşteri desteği memnuniyetsizlik oranınızı önerilen %25’in altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yukarıda tartışılan beş adıma dikkat ederseniz, belirli bir ASIN için Buy Box kazananını seçerken Amazon algoritmasının lehinize karar vermesini sağlayabilirsiniz. Tartışılan önlemlerin yerine getirilmesiyle Buy Boxnu daha sık kazanacaksınız.

Yeni Bir Amazon Satıcısı Buy Box Alabilir mi?

Yeni satıcıların Buy Boxnu kazanamayacağını belirten bir Amazon kuralı yoktur. Ancak yeni bir satıcının Buy Box yuvası için güçlü bir aday olmasının birkaç ay sürdüğü görülmüştür.

Bununla birlikte, yeni satıcılar kendilerini her zaman uygun bölgede tutmalıdır. Profesyonel bir satıcı hesabına, düşük fiyata, iyi performans ölçümlerine ve sonunda imrenilen Amazon Buy Boxnu yeni bir satıcıya kazandıracaktır.

Alış Kutusunu Kazanmadan Satabilir misiniz?

 

Bu, genellikle Buy Boxnu kazanmak için favori olmayan yeni satıcıların çok mantıklı bir rezervasyonu/soruşturmasıdır.

 

Evet, Buy Boxnu kazanmadan Amazon’da satış yapabilirsiniz. “Amazon’daki Diğer Satıcılar” listesinin bir parçası olarak sipariş alabilirsiniz.

Ürün sayfalarında Buy Boxnun hemen altında mevcuttur. Ancak, Diğer Satıcılar listesinde yer almak için tüm Buy Box gereksinimlerini yerine getirdiğinizden emin olun.

Buy Boxnu Nasıl Kaybedersiniz?

 

Buy Box yerinizi sık sık kaybediyorsanız, bu endişe kaynağıdır. Kötü satıcı performans ölçümleri ve yüksek fiyatlandırma, Buy Boxnu kaybetmenin en yaygın nedenleridir. Ve çoğu satıcı bu nedenlerin farkındadır. Ancak Buy Boxnu kaybedebileceğiniz başka senaryolar da var.

Çok Düşük Bir Fiyat Sumak.

 

Düşük fiyatlar sunmak genellikle Buy Boxnu kazanmak için bir önlemdir.

Ancak, fiyatı düşürme konusunda çok hevesli olursanız, ters etki yaratabilir. Amazon, erken satışlar ve olumlu eleştiriler almak için bir taktik olarak satıcılar tarafından çok düşük fiyatlı bir tekliften şüpheleniyor. Bu nedenle, Amazon’da veya dışında fiyatının çok altında bir ürün sunuyorsanız, söz konusu ASIN’in tek satıcısı olsanız bile Buy Boxnu kaybedersiniz.

Amazon’da Buy Box Nasıl Geri Alırsınız?

 

 

Daha önce de belirtildiği gibi, Buy Boxnu kazanmanın veya geri almanın kısayolları yoktur. Buy Boxnu kaybettiyseniz, aşağıdakilerle çok iyi olmanız gerekir:

 

 • Fiyatlandırma
 • İadelerin ele Alınması
 • Müşteri yazışmaları
 • Siparişlerin yerine getirilmesi

 

Bu cephelerden herhangi birinde eksikseniz, Buy Boxnu geri alamazsınız

Kutu Kazanmak İçin İyi Bir Yüzde Nedir?

 

 

Son derece rekabetçi bir listeleme için, %2-5 Buy Box yüzdesi herhangi bir satıcı için iyi bir hedeftir. Bu yüzdeye ulaşmak onlara önemli satışlar sağlayacaktır. Düzenli listeler için %10-20’lik bir Buy Box yüzdesi iyi kabul edilir.

Buy Box Ne Sıklıkta Değişir?

 

 

Belirsiz bir data-driven Amazon algoritması, Buy Box kazananının kim olacağını belirler. Bu algoritma, sezgisel ve gerçek zamanlı karar verme yapmak için öncelikle teklif fiyatlarını ve satıcı performanslarını dikkate alır.

Amazon Buy Box Döndürüyor mu?

 

 

 

Evet, Amazon, tekliflerini rekabetçi bir şekilde fiyatlandıran ve benzer performans ölçümlerine sahip satıcılar arasında Buy Boxnu döndürebilir. Bu gibi durumlarda, platform Buy Boxnu eşit aralıklarla haftalık/aylık olarak döndürür.

 

Son Söz

 

Yukarıdaki tartışmanın Amazon Buy Boxnu içten dışa anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Bir satıcı, Buy Boxnu kazanmadan herhangi bir satış yapmakta zorlanabilir. Bu nedenle, Buy Boxnu kazanamamak, Amazon satışlarını uzun vadeli bir iş haline getirmek isteyen satıcılar için iyi bir alâmet değildir. Bizimle çalışırsanız Buy Box kazanma ihtimaliniz hem daha yüksek olur ve kısa zamanda kazanabilirsiniz.

Stay ahead in a rapidly world. Subscribe to Prysm Insights,our monthly look at the critical issues facing global business.

X
Mesaj Gönder
1
Scan the code
Ada Inventory | Canlı Destek
Merhaba! 👋